تشریح برنامه های فرهنگی واحد در ماه مبارک رمضان

۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۲:۴۹ کد : ۳۵۸۶ اطلاعیه های دانشجویی
تعداد بازدید:۲۵۵۵

معاون دانشجویی و فرهنگی واحد دماوند برنامه های فرهنگی ماه مبارک رمضان را تشریح کرد

مهدی ملک محمدی با تبریک فرارسیدن ماه رمضان و نزول قرآن، اظهار داشت روزه گرفتن در فرهنگ سامی و به طور خاص عرب، نشانه شادی و شکرگزاری بوده است. بر این اساس، دستور قرآن کریم به مسلمانان برای روزه گرفتن در این ماه به نشانه شکرگزاری از نزول آیه های هدایت خداوند برای بشر بوده است. وی تأکید کرد ما هر سال نزول و تولد قرآن را جشن گرفته و با دستور قرآن و تأسی از پیامبر گرامی اسلام، روزه می گیریم و ماه رمضان را فرصتی برای انس و آشنایی بیشتر با این کلام آسمانی می دانیم.

 

وی در ادامه از برنامه های متنوع حوزه فرهنگی واحد دماوند در ماه رمضان امسال خبر داد و گفت: با وجود شیوع بیماری کرونا و محدودیت های ایجاد شده جهت برگزاری مراسم های گرامیداشت این ماه، تلاش می کنیم با بهره مندی از فضای مجازی، این ماه مبارک را گرامی بداریم. معاون فرهنگی واحد دماوند عنوان کرد یکی از مهم ترین برنامه ها، ارائه کارگاه مجازی تفسیر سوره شوری است که با نظر معاونت فرهنگی دانشگاه اجرا می شود. با توجه به شرایط موجود، فایل پاورپوینت همراه با صوت تدریس به صورت روزانه در سایت و فضاهای مجازی منتشر خواهد شد و در پایان ماه، ضمن برگزاری آزمون، به نفرات برتر در سطوح استاد، کارمند و دانشجو هدایایی تقدیم خواهد شد. در نظر داریم همین اقدام را در سطح شهرستان نیز گسترش داده و ترتیبی اتخاذ شود که به صورت هماهنگ، عموم شهروندان بتوانند از تفسیر سوره بهره مند شوند.  

ملک محمدی در ادامه از ارسال سخنرانی های سه دقیقه ای با موضوعات اخلاقی و کاربردی به صورت روزانه یاد کرد و افزود تلاش شده است ضمن استفاده از همکاران روحانی دانشگاه، از روحانیان مطرح در سطح شهرستان و بعضاً افراد شناخته شده کشوری نیز استفاده شود. به صورت روزانه به کسانی که برداشت خود از سخنرانی ها را مختصراً برای حوزه فرهنگی ارسال کنند هدایایی در نظر گرفته شده است.

وی خاطر نشان کرد با هدف تقویت حس همکاری، نوع دوستی و فضیلت اخلاقی بخشش و با عنایت به تأکیدات رهبر معظم، به همت بسیج اساتید، کارمندان و دانشجویان و نیز انجمن اسلامی دانشجویان مستقل واحد «پویش مهربانی و همدلی» تلاش دارد کمکهای مردمی به ویژه استادان، کارمندان و دانشجویان جهت افراد نیازمند را جمع آوری و در اولین فرصت در قالب اقلام غذایی و با رعایت شأن افراد نیازمند به دست آنان برساند. در این راستا، دانشجویان نیازمند و آبرودار در اولویت قرار خواهند گرفت.      

از دیگر برنامه های این معاونت برگزاری مسابقات کتابخوانی است. مسابقه «زندگی مهدوی در سایه دعای عهد» با همکاری برخی نهادهای فرهنگی از جمله امامت جمعه و جبهه فرهنگی شرق استان تهران از نیمه شعبان آغاز شده و تا نیمه ماه رمضان ادامه خواهد یافت. همچنین مسابقه «خانه بهشتی» با هدف ترویج فرهنگ نماز در ایام ماه مبارک برگزار و به نفرات برتر در سطوح مختلف استاد، کارمند و دانشجو جوایزی اهدا خواهد گردید.

در طرح «بهتر بودن»، دانشگاهیان واحد دماوند و خانواده های ایشان می توانند با مراجعه به وب سایت مشاوره و ارسال برداشت خود از ده کلیپ از مجموع کلیپ های موجود، در قرعه کشی شرکت و از هدایایی بهره مند شوند. این کار طبعاً نکات روانشناختی و مذهبی خوبی را به مخاطبان ما منتقل کرده و به امید خدا در زندگی اثر بخش خواهد بود.

معاون دانشجویی و فرهنگی واحد افزود البته برنامه های دیگری نیز اجرا خواهد شد که تلاوت روزانه قرآن در نمازخانه و پخش صدای آن مقارن با اذان ظهر، طرح ختم قرآن در بین همکاران و دانشجویان از آن جمله است.

وی در پایان آرزو کرد خاتواده دانشگاه آزاد بتواند از فرصت معنوی ماه رمضان بهترین بهره ها را برده و فارغ از وظایف مسؤولان برای بهبود امور، تقویت ایمان و معنویت، راه عبور از مشکلات موجود را برای یکایک ما هموارتر گرداند.  

لینک خبر در پایگاه عصر شرق


( ۲ )

نظر شما :